Loading Pasākumi

« All Pasākumi

  • This event has passed.

RĪGAS ROTAI – 800

May 31, 2001 - September 10, 2001

No 2001. gada 31. maijam līdz 10. septembrim
Mākslas galerijā Putti,
Grēcinieku iela 22/24, Vecrīga

Izstāde RĪGAS ROTAI – 800

ir Latvijas rotu mākslinieku veltījums
Rīgas pilsētas 800 gadu jubilejā

Latviešu rotu mākslinieku grupas izstādē piedalās: Andris Lauders, Guntis Lauders, Māris Auniņš, Gints Strēlis, Aigis Auders, Valdis Brože

Aigis Auders absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas metālmākslas nodaļu profesora J. Gagaiņa vadībā. Šī ir otrā augstākā izglītība, jo pirms tam mākslinieks pabeidza Latvijas Valsts Universitātes ķīmijas fakultāti. Tas ir zīmīgi, jo A. Audera rotu darināšana ir saistīta ar senu, baltiem raksturīgu vaska lējuma tehniku, kur ķīmijas zināšanas lieti noder. Aigis mīl klejot gar jūras krastu. Ar lielu  pietāti mākslinieks katram koka gabaliņam meklē atbilstošu vietu rotās, respektējot tā dabas doto formu. Bet lai no vērtīgā atraduma taptu rotaslieta, veicams garš tehniskais process darbnīcā. Vispirms rūpīga materiāla notīrīšana, tad kompozīcijas sacerēšana, tad Aiga paša oriģināli izstrādātā vakuumliešanas tehnika – rotām tiek izmantota tikai dabas materiālu savdabīgā forma un faktūra, kas gala rezultātā tiek atkārtota sudraba lējumā. Sarežģītā tiešās atliešanas tehnoloģiskā metode ļauj veiksmīgi atkārtot ļoti sīki niansētas lietas – katra svītriņa, kas redzama izmantotajā dabas modelī, ir redzama arī rotaslietā. Katru modeli mākslinieks izmanto tikai vienu reizi, tādēļ katra šādi darināts rotaslieta ir unikāla.

Andris Lauders, Tallinas Mākslas institūta absolvents. Māksliniekam raksturīgs avangardisks, spilgts un savdabīgs rokraksts. Rotās jūtama Ēģiptes noskaņa. Viņš ir uzticīgs šīs tēmas interpretācijai, par ko liecina zelta strīpiņu klājums uz sudraba fona.  Rotas izskatās tā, itkā tās tikko būtu izceltas no zemes dzīlēm.

Guntis Lauders, Tallinas Mākslas institūta absolvents. Mākslinieks savās rotās it kā atdzīvina dabas materiālus. Rotās ir vērojams indiāņu motīvs. Rotās G. Lauders izmanto dažādus dabas materiālus – mamuta ilkni, āfrikas melnkoku, koraļļus, pērles. Tie visi iegūst jaunu dzīvi jeb veidolu šajās rotās.

Gints Strēlis, Tallinas mākslas institūta absolvents. Mākslinieka daiļradē spilgti saskatāmas seno kultūru pēdas. Vikingu tēmas interpretācija viņa sudraba kodinājumu autortehnikā, atgādina seno petroglifu simbolus, kuri ir saskatāmi arī Latvijas alās, seno kuģu ceļu tuvumā, kaut arī šīs gultnes ir izžuvušas, pēdas paliek kā liecinieces par Skandināvu kultūru mijiedarbību ar Baltu ciltīm.

Valdis Brože absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas vizuālās komunikācijas nodaļu.  Valdis strādā ar zeltu, sudrabu, dažādiem dārgakmeņiem un pusdārgakmeņiem. Mākslinieka mainīgā rokraksta nemainīgais lielums ir darbs ar emalju. Viņš spēlējas ar krāsu intensitāti, savienojot pārsteidzošās kombinācijās. Juveliermākslu pielīdzina skulptūras radīšanas procesam.

Māris Auniņš, Tallinas Mākslas akadēmijas metāla dizaina nodaļas absolvents. Tuvs Bauhausa skolas virziens arhitektūrā un  dizainā: konstruktīvisms, minimālisms, formu tīrība un skaidrība. Viens no nedaudziem rotu māksliniekiem Latvijā, kas pats slīpē savām rotām unikālas formas akmeņus (akvamarīnus, topāzus, kvarcus, kalnu kristālus utt).

 

Details

Start:
May 31, 2001
End:
September 10, 2001