Close

Loading Pasākumi

« All Pasākumi

  • This event has passed.

Märta Mattsson. VIENOTI NĀVĒ

November 15, 2013 - November 28, 2013

2013. gada no 15. līdz 28. novembrim
Mākslas galerijā PUTTI

Zviedru mākslinieces Martas Matsones personālizstāde

VIENOTI NĀVĒ

Galerija skatītājiem piedāvā neparastu ekspress izstādi. Rīdzinieki un Rīgas viesi tiek aicināti aplūkot zviedru mākslinieces Martas Matsones (Marta Mattsson) rotu izstādi VIENOTI NĀVĒ.
Māksliniece savus darbus raksturo ar spriedzi, ko rada vienlaicīga pievilkšanās un atgrūšanās, kad nevēlies skatīties, bet tomēr skaties, nevēlies redzēt, bet tomēr redzi. “Es ņemu šķietami nepiemērotu materiālu, liekot parastām un pazīstamām lietām, šķist neparastām un svešām,” – māksliniece skaidro savas neparastās rotas. Viņa izvēlas strādāt ar insektiem, dzīvnieku atliekām un citām biovielām, pārstrādājot tās neticami poētiskās un estētiskās rotās. Viņas māksla atsauc atmiņā gan Senās Ēģiptes aizraušanos ar saules un atdzimšanas simbolu skarabeju, gan Viktorijas laikmeta rotu tradīcijas, kur tauriņi simbolizēja dzīves un skaistuma īslaicību.
„Es mēdzu saskatīt skaisto lietās, ko citi cilvēki uzskata par savādām un dīvainām. Mani fascinē sajūta, kas rodas tad, kad es skatos uz to, kas man nepatīk, bet es vēl aizvien turpinu skatīties… Savos darbos es spēlējos ar pievilkšanās un atgrūšanās spēka radīto spriedzi. Strādājot ar šķietami nesaderīgiem un nepiemērotiem materiāliem, man ir interesanti ikdienišķus un parastus objektus atklāt jaunā, neierastā veidā.
18. gadsimtā tika atklātas daudzas jaunas dzīvnieku un augu sugas, un tas bija kunstkameru laikmets. Ļaudis kolekcionēja retumus, jo tas deva klātbūtnes sajūtu kaut kam īpašam un brīnišķīgam. Kuntskameras nebija paredzētas, lai justu līdzi mirušajām radībām, bet gan, lai dotu iespēju brīnīties un priecāties par to vienreizīgumu un neparastumu. Mūsdienu pasaulē, kurā jaunas un eksotiskas sugas bieži netiek atklātas, es izmantoju nedzīvas radības savos darbos, lai radītu izbrīnu un ļauju šīm radībām pārdzimt jaunos objektos – rotās”.
Audio-vizuālo mediju mākslinieces Sintijas Jēkabsones  scenogrāfija kā smalks pavediens atklās Martas rotu trauslo dabu, piešķirot tām jaunu eksistenci un elpu, ļaujot tām atdzīvoties to dabīgajā vidē, spēlējoties ar tumsu un gaismu, dzīvo un nedzīvo, skatītājam paverot aizmirstu kolekcionāra kabinetu.

Intervija ar Martu, kas publicēta 21. novembra (2013) Kultūras dienā.

Intervija ar Martu, kas publicēta arterritory.com

liveriga fashion  noovo Veto artterritory kulturas diena klimt02 logo-kultura-lv

Arterritory par izstādi “Vienoti nāvē” (links)

diena.lv par izstādi “Vienoti nāvē” (links)

studija.lv par izstādi “Vienoti nāvē” (links)

delfi.lv par izstādi “Vienoti nāvē” (links)

Putti Blogs – intervija ar Martu Matsoni (links)

 

Izstādes atklāšana:

Details

Start:
November 15, 2013
End:
November 28, 2013
Event Category: