Close

Loading Pasākumi

« All Pasākumi

  • This event has passed.

KALNU KRISTĀLS

November 20, 2009 - December 5, 2009

No 2009. gada 20. novembra līdz 5. decembrim
Mākslas galerijā PUTTI

Izstāde

KALNU KRISTĀLS

Izstādes scenogrāfs – mākslinieks Aigars Bikše!
Pirmo reizi izstādes ietvaros tiek uzņemta filma par mākslinieku grupas radošo procesu no kalnu kristāla līdz rotai!
Jaunie režisori – Oskars Rupenheits un Oskars Morozs, operators – Aigars Sērmukšs
KRISTĀLS – ( krystallos grieķu val.) – cieta viela, sastāvoša no ķīmiski tīra silīcijdioksīda SiO2, kurā ātomi, molekulas vai joni ir izkārtoti noteiktā, regulārā kārtībā, šai kārtībai atkārtojoties visās trīs telpiskajās dimensijās.
KALNU KRISTĀLS –  dārgakmens. Tas ir  apzīmējums  caurspīdīgajiem, bezkrāsainajiem kvarca kristāliem.
Lielais grieķu filosofs Aristotelis (384.–322. g. pr. Kr.) viens no pirmajiem izvirza pieņēmumu, ka kalnu kristāls nav nekas cits kā dziļi sasalis, pārakmeņojies ledus, jo sastopams vien augstu kalnos, kur valda mūžīgais sasalums.
Šodien kalnu kristāls tiek uzskatīts par vērtīgu dārgakmeni, jo tā būtība sastāv no divām dzīvībai svarīgām stihijām  – gaisa un ūdens. Senie grieķi un romieši no kalna kristāla izgatavoja zīmogus, traukus. Romas imperatoram Nēronam (37.- 68. g. pēc Kr.) esot bijuši divi skaisti, ideāli, dzidri kalnu kristāla kausi. Romas patrīcieši vasarās atvēsināja rokas ar lielām kalnu kristāla lodēm. Ķīnā un Japānā amatnieki kā savas meistarības apliecinājumu izgatavoja pēc iespējas ideālas formas lodes, kuras tiek eksponētas daudzos pasaules muzejos.
Kalnu kristāla ceļš no brīnumainās formas dabā līdz mākslinieka darinātai rotai ir garš un piedzīvojumu pilns. „Nav iespējams raudzīties uz dabas radīto, nerodot vielu neprātīgai fantāzijai” Džeina Ostina (1775.–1817.)
Šai neprātīgajai fantāzijai izstādē „Kalnu kristāls” ļaujas galerijas rotu mākslinieki
GUNTIS LAUDERS – Kalnu kristālā ir apvienota tīrība, dzidrība, lai arī no pirmā acu uzmetiena tas šķiet vienkāršs, balts, caurspīdīgs. Bet viss vienkāršais ir ģeniāls.
GINTS STRĒLIS – Kalnu kristāls man škiet tik dažāds. Tas ir stāstošs un noslēpumains, katrs pats var saskatīt ko savu, un mazsvarīgs nav veids kā to iepazīst.
MĀRIS ŠUSTIŅŠ – Katrs akmens ir dzīvs, ar  savu informāciju. Kalnu kristāls ir kā ledus, kā ūdens pile uz sudraba. 
JĀNIS VILKS –
Man vislabāk patīk tie kalnu kristāli, kuros ir dažādi ieslēgumi. Mākslai šis „netīrais” gals ir interesantāks.
SAULIUS TREINY (Lietuva) – Kalnu kristāls- trausls un noslēpumains akmens. Tas ir kā ūdens- neviendabīgs, cik reizes uz to paskaties, tik ieraugi to citādu.
VALDIS BROŽE – paldies…
Atšķirīgas interpretācijas par to, cik dažādi ir kalnu kristāli rotās, un cik dažādas var būt rotas ar kalnu kristāliem.
Interesanti, ka:

  • pirmo reizi Latvijā pieci rotu dizaineri satiksies tematiskā izstādē, darinot rotas, godā ceļot kalnu kristālu;
  • visievērojamākais atradums – 1965. gadā kādā Alpu kalnu atvērtā plaisā tiek atrasts vairāk kā 600 kg smags kalnu kristāls, kas aplūkojams Zalcburgas Dabas muzejā;
  • vecākais ūdens uz zemes ir vairāk kā miljons gadu vecs- un tas kā pilītes atrodas ieslēgts kalnu kristālā;
  •  senos laikos un siltajos apgabalos, augstdzimušas dāmas, lai atvēsinātu ādu, nēsāja rotas no kalnu kristāla. Kalnu kristāla kausi spēj saglabāt ilgstoši vēsu vīnu. Bagātajiem romiešu patriciešiem piederēja lielas kalnu kristāla lodes, uz kurām tie karstās vasarās atvēsināja rokas.

Izstādes atklāšana:

tvnet.lvpar izstādi “KALNU KRISTĀLS” (links)

lsm.lv par izstādi “KALNU KRISTĀLS” (links)

nra.lv par izstādi “KALNU KRISTĀLS” (links)

diena.lv par izstādi “KALNU KRISTĀLS” (links)

diva.lv par izstādi “KALNU KRISTĀLS” (links)

Details

Start:
November 20, 2009
End:
December 5, 2009