Close

Loading Pasākumi

« All Pasākumi

  • This event has passed.

Bruno Birmanis.BALLET.BEYOND

April 19, 2013 - May 28, 2013

No 2013. gada 19. aprīļa līdz 28. maijam
Mākslas galerijā PUTTI

Modes mākslinieka Bruno Birmaņa pirmā foto izstāde

BALLET.BEYOND

Bruno Birmaņa fotogrāfijas ieved telpā, kurā citādi nevar iekļūt: tās ir baleta aizkulises. Cik sakāpināta reizēm mēdz būt sabiedrības interese par aizkulisēm, tik balets tās rūpīgi sargā – ne jau tādēļ, ka tur notiktu kas nosodāms. Balets ir, iespējams, pēdējā māksla, kas sargā ticību ilūzijai – vides, personāža, stāsta. Turklāt tas attiecas arī uz moderno baletu: joprojām skatītājs nedrīkst redzēt piepūli, ar kādu šī māksla top. Klasiskais balets savukārt ir arī viskodētākā mākslas forma: katrai dejas valodas vienībai atbilst noteikta plastiska zīme, starp kurām nav vietas dažādi tulkojamām, nepareizām vai pavirši izpildītām kustībām.
Birmanis skata aizkulišu dzīvi plašā amplitūdā – no nepretenciozas reportāžas, kurās nozīme ir detaļām, līdz estetizētām kompozīcijām, kurās lielu lomu spēlē gaisma un krāsa. Visās pārsteidz fotografēto personu uzticība, ka tās nepamana fotogrāfa klātbūtni, kā arī maģiskā atmosfēra pirms un pēc priekšnesuma, kas nav domāta skatītāju acīm, par izstādi izsakās mākslas kritiķis Vilnis Vējš.
Ekstravagantais modes mākslinieks Bruno Birmanis ir izpelnījies starptautisku un pašmāju atzinību kā Nepieradinātās modes asamblejasidejas autors un organizētājs, kuru ir apmeklējuši modes pasaules slavenības Zandra Roudsa, Pako Rabane u.c., kā arī piedaloties vairāk nekā 30 autorkolekciju šovos un skatēs Romā, Venēcijā, Parīzē, Londonā, producējot un režisējot Maskavas modes nedēļu no 1995. – 1999. gadam, kā arī dažādos pašmāju radošajos projektos. Šoreiz savu radošo darbību Birmanis nav iemūžinājis tērpos, bet gan fotogrāfijās. Fotogrāfijās, kuras tapušas ar Latvijas Nacionālās operas atbalstu, paceļot priekškaru uz baleta apbrīnojamo un noslēpumaino – aizkulišu pasauli.
Pirmo radošo izglītību Bruno Birmanis ieguvis kā metāla dizainers. Lai gan rotu un dārgakmeņu pasaule organiski aizveda modes dizaina jomā, tā paliks Bruno pirmā mīlestība.

Par Bruno Birmani (BB)
Bruno Birmanis beidzis RLMK kā metāla dizaina mākslinieks, piedalījies izstādēs ar rotām, vides objektiem, grafikām un mazajām arhitektūras formām, lasījis lekcijas Latvijas Universitātē, LMA un Rīgas lietišķās mākslas koledžā. Bruno ir bijis IAA Latvijas nodaļas biedrs un Latvijas Mākslinieku savienības biedrs.
Ar tērpu kolekciju veidošanu sācis nodarboties 80., kad drīz vien kļuvis pazīstams bijušajā PSRS un Eiropā ar savām alternatīvajām un izaicinošajām kolekcijām, kuras demonstrējis  arī kopā ar Uģi Rūķīti  izveidotajā tērpu teātrī Postbanālisma Balle. 1988. gadā BB tika uzaicināts reprezentēt PSRS avangarda mākslas modes sadaļu Romā un Venēcijā. Pēc tam sekoja skates Londonā, Parīzē, Prāgā, Maskavā u.c. 2011. gadā tapa līdz šim pēdējā konceptuālo tērpu kolekcija 13 sievietes, kuras es (vēl) neapprecēju.
Ļoti nozīmīgs posms gan BB, gan Latvijas modes dzīvē bija no 1990. Līdz 2000. gadam, kad Bruno izveidoja Nepieradinātās modes asambleju, kā arī turpināja savu organizatorisko darbību tajā līdz pasākuma pēdējam gadam. Tas ir lielākais un zīmīgākais modes pasākums Latvijā, kas stimulēja modes dizaina attīstību, Latvijas mākslinieku izaugsmi un atpazīstamību Austrum un Rietumeiropā, padarīja Rīgu par vērā ņemamu kreatīvā modes dizaina centru.
Paralēli alternatīvajam, mākslas virzienam BB strādājis tradicionālās, Prêt-à-Porter modes jomā – veidojis dizainu un izgatavojisreprezentācijas tērpus Latvijas olimpiskajām izlasēm Albertvilas un Barselonas olimpiskajās spēlēs, strādājis kā teātra kostīmu mākslinieks un veidojis tērpus kinofilmām. 1999. gadā izveidoja pirmo mazo dizaina sēriju apģērbu ražotni Latvijā ar veikalu VecrīgāBBStudio, kā arī 2010. gadā zīmolu BRUNI.
BB ir darbojies arī citās dizaina jomās –  vides, komunikāciju, grafiskajā, metāla dizainā u.c. Ir producējis un režisējis vairāk kā 1200 šovus Latvijā un ārzemēs, uzvedis alternatīvas baleta izrādes, veidojis interjerus, dizainējis strūklakas un izstāžu stendus. Bijis Maskavas modes nedēļas producents un režisors (1995-1999), Ievas Akurāteres projekta Russkije producents, vāka dizainers, scenogrāfijas autors, kā arī Samsung hokeja līgas zvaigžņu spēles RSP režisors un scenogrāfs.

liveriga atg logo lr_0_liels footer_logologologo-kultura-lv 2_veto_magazine_logo_small studijas_logo 194605_262826983735118_3757352_o 226645_516297238402199_1100044606_n logo

diena.lv par izstādi “Balet.Beyond.”

Bruno Birmanis BALLET.BEYOND. galerijā PUTTI

easyget.lv par izstādi “Balet.Beyond.”

https://ir.lv/2013/04/18/galerija-putti-modes-makslinieka-bruno-birmana-pirma-foto-izstade/

la.lv par izstādi “Balet.Beyond.”

anothertravelguide.lv par izstādi “Balet.Beyond.”

klimt02.net par izstādi “Balet.Beyond.”

Izstādes atklāšana:

Details

Start:
April 19, 2013
End:
May 28, 2013
Event Category: