Close

Decembris 18, 2013

Helfrīds Kodre

[vc_row el_position=”first”][vc_column width=”2/3″][vc_single_image image=”5699″ img_size=”large” img_link_target=”_self” el_position=”first last”][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text el_position=”first last”]

Helfrīda Kodres rotu mākslas valodas atpazīstamības elements ir tās ģeometriskā artikulācija. Viņam tīk spēle ar apjomiem un to savstarpējo mijiedarbību. “Kubs un kvadrāts kopš neatminamiem laikiem bijuši ideālo proporciju simboli, kas sublimē sevī kosmosu, mūžību un perfekciju, dievišķo un ikdienišķo. (..) Filozofijas vēsturē ģeometriskās pamatformas reprezentē matērijas un gara ideālo saplūšanu, laika un telpas mijiedarbību, kas bija Kanta filozofijas pamats.

Kopš Hērakleita, Aristoteļa un Platona laika abstrakcija ir manifestējusi cilvēka esības likumus, ko veido zināšanu un pieredzes summa.” Tā Helfrīda Kodres daiļrades tēlu sistēmu grāmatā Helfried Kodre – Structural Design komentē galeriste Ellena Maurere-Ciljoli (Ellen Maurer- Zilioli) un piebilst, ka Kodre akceptē vispārpieņemtos likumus, taču vienlaikus nebaidās tos apšaubīt.

cv

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text el_position=”first last”]

Helfrīdu Kodri uzskata par vienu no Austrijas konceptuālās rotas pionieriem. Grācā dzimušais mākslinieks studējis mākslas vēsturi Vīnes Universitātē, taču 60. gadu sākumā tikšanās un laulība ar leģendāro austriešu rotu mākslinieci Elizabeti Defneri (Elisabeth Defner) iedvesmoja viņu pievērsties juveliermākslai. Kodres attiecības ar šo radošo izteiksmes veidu nav bijušas nemainīgi pastāvīgas – viņa dzīvē bijis arī ilgs periods bez juveliermākslas, kad būtiski šķita pabeigt savulaik iesāktās un juveliermākslas aizrautībā pamestās mākslas vēstures studijas, taču 90. gadu sākumā viņa atgriešanās rotu mākslas jomā izvērtās spilgta un pārliecinoša.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row el_position=”last”][vc_column][vc_gallery type=”image_grid” interval=”3″ onclick=”link_image” images=”5700,5701,5702″ custom_links_target=”_self” el_position=”first last”][/vc_column][/vc_row]

Leave a Reply

%d bloggers like this: